Як українські волонтери під обстрілами викладають дітям IT

Як українські волонтери під обстрілами викладають дітям IT

В охопленій війною Україні ментори Code Club Україна безкоштовно викладають IT дітям з різних регіонів! Складна ситуація тільки посилила бажання людей допомагати один одному. Ментори працюють онлайн під обстрілами, з бомбосховищ, в режимі світломаскування, в процесі евакуації, з-за кордону. Як це – не просто викладати IT безкоштовно, а знаходити в собі сили вчити дітей під час війни, розповіла менторка з Харкова Анна Заволодько в матеріалі Новое время.

Триває другий місяць війни: українці допомагають фізично та матеріально військовим, біженцям, жителям населених пунктів, постраждалих від бойових дій. Тим часом до Code Club Україна приєднуються нові ментори, відновлюють свою роботу волонтери, які давно співпрацюють з ініціативою. Айтівці, викладачі та студенти вишів, вчителі інформатики розуміють, що діти – найцінніше. Їх потрібно заспокоїти, розрадити, відволікти від страшних подій, водночас – надати доступ до сучасної якісної освіти.

– Інтелектуальна творчість допомагає дитині розкрити почуття та емоції, прибрати затиски. Наразі діти не можуть активно грати, спокійно бігати на вулиці, веселитися. Задля нормального розвитку та боротьби зі стресом їм необхідно виплескувати внутрішній світ. Курси Code Club Україна – один з ефективних й корисних шляхів це зробити, – впевнена Анна Заволодько, к.т.н., доцент, викладач кафедри «Системи інформації» ХПІ, фахівець Data Science.

Анна викладає курс HTML/CCS в Code Club Україна вже другий рік поспіль. Нова група учнів мала стартувати навчання наприкінці лютого, але в Україну прийшла війна. Харків, місто в якому живе та працює менторка, одним з перших зазнало обстрілів та страшних руйнувань. Анна – мати трьох дітей, її родині довелося тиждень переховуватися в підвалі.

Нині ситуація в Харкові залишається небезпечною, проте родина не стала виїжджати з рідного міста. Ба більше, прийняла до себе студентів Анни – Лізу та Андрія, членів наукової групи, яка до війни працювала над соціальним проєктом. Вони опинилися в горнилі війни, далеко від дому, не маючи можливості повернутися до рідних. Більш того – Анна знайшла в собі сили вести онлайн заняття з програмування для дітей.

– Перший тиждень війни, коли вся країна всього боялася, знаходилася у ступорі, коли люди бігли світ за очі або ховалися, ми також укрилися в підвалі. Щоб якось розрадити дітей, взяли фарби та почали розмальовувати стіни. В цей час гатили снаряди, літаки пролітали низько над будинками, але діти вже не сиділи у ступорі. Вони грали, не було тої страшної тиші. Ми зрозуміли – потрібно перемикати увагу малечі на конструктив, – згадує менторка.

Власний приклад – найкраще виховання! Надихнувшись відчайдушністю своєї викладачки, студенти напряму «Комп’ютерна інженерія» Єлизавета Королех та Андрій Скиба вирішили також стати менторами Code Club Україна, щоб допомагати дітям.

Минали тижні, Ліза залишилася в родині своєї викладачки, вони проводять заняття в Code Club, діляться досвідом. Дівчина не має змоги поїхати до батьків в Донецьку область, де не вщухають бойові дії.

Андрію ж вдалося виїхати додому в місто Барвінкове на Харківщині. На жаль, невдовзі через наступ окупантів йому довелося знову евакуюватися. І навіть в таких умовах студент продовжує менторити, не скасував жодного заняття!

– Ми розуміємо, що наші заняття з IT для дітей мають велике значення. Вони навчаються, мають необмежений доступ до ресурсів, як у мирний час. Дитина приходить до Code Club спробувати опанувати нові навички, сучасні напрямки. Зрозуміти, чи подобається це йому, чи потрібно продовжувати розвиватися в програмуванні. Надалі вона зробить вибір та займатиметься тією справою, де зможе реалізуватися на 100%, принести максимум користі собі та водночас економіці країни. Це та база, яка складатиме інтелектуальні можливості та потенціал України згодом.

Анна з гордістю підкреслює, що юні ментори, такі як Ліза та Андрій, – реальне обличчя українського народу, молодого покоління. Справжні люди та справжні українці – попри особисті проблеми, страхи та негоди вирішили допомогти іншим!

І це не поодинокі приклади: разом з харків’янами в Code Club Україна сьогодні викладають ментори з Маріуполя, Києва, Запоріжжя, Львова, Івано-Франківська, Кропивницького, Луганщини, Дніпровщини, Сумщини, Черкащини, інших міст та регіонів України. У цьому, навіть за таких непростих умов, ініціативі допомагають партнери – ТАСКОМБАНК, TAS Life, Uklon, BetInvest, SQUAD.

В той час, коли їх країну звинувачують у нацизмі, ці люди власними вчинками доводять – вони щирі, миролюбні та добрі, спраглі до знань та розвитку. Люди, які в час скрути та небезпеки простягнули руку допомоги дітям зі всієї країни, незважаючи на їх національність, соціальний статус, регіон проживання та нинішню локацію.