Менторство як тренд: удосконалюючи себе, вдосконалюй навколишню дійсність

Менторство як тренд: удосконалюючи себе, вдосконалюй навколишню дійсність

В Україні менторський рух тільки починає свій шлях. Хоч багато хто асоціює його зі стереотипним уявленням про «безкоштовну працю», але це міф. Останніми роками у світі і в Україні зокрема соціально відповідальний бізнес став необхідним і перетворився на такий собі тренд. Великі компанії з будь-якої ніші почали співпрацю з волонтерськими організаціями. Така взаємодія – ключ до сталого розвитку обох напрямків.

Культура менторства поки ще тільки формується в нашій країні. Але за сприяння ініціативних людей і компаній може швидко стати інструментом підвищення якості освіти, механізмом створення ефективних соціальних ліфтів, каталізатором ривка для вітчизняної економіки. Не варто при слові «волонтер» уявляти собі студента, якому доручають виконувати найпростіші завдання. Це давно вже зжитий стереотип. Бути волонтером – це, в першу чергу, можливість змінити себе.

Безумовно, студентські роки – найактивніший час, коли люди в усьому світі починають долучатися до соціальних ініціатив. Однак в Україні волонтерство часто обмежується громадською роботою на заходах, конференціях і концертах. Насправді в цей період людина має час і енергією, які можна присвятити важливим проектам. Це давно зрозуміли і практикують наші західні сусіди.

Понад 100 млн європейців є волонтерами та менторами, які безкоштовно передають свій досвід і знання наступному поколінню. Студенти-ментори мають ряд переваг при працевлаштуванні, вступі або успішному закінченні престижного ВНЗ. Зазначений в резюме такий досвід завжди позитивно виділяє кандидата серед інших. Практикуючих менторство IT-фахівців, наприклад, компанії всіляко заохочують і мотивують.

В Україні на сьогоднішній день менторський рух тільки починає робити свої перші впевнені кроки. Важливу роль у формуванні й розвитку відіграють соціальні ініціативи та благодійні організації. Одна з таких – всеукраїнська мережа безкоштовних клубів кодування для дітей Code Club Україна. У нашому проекті задіяні волонтери з усієї країни, які навчають дітей писати комп'ютерні програми, розвиваючи в них не тільки практичні навички в програмуванні, але і стимулюють до уяви і креативу. Крім того, що Code Club Україна робить IT-грамотність доступною для дітей, проект вчить студентів, вчителів, айтішників бути менторами, надає інструменти для саморозвитку в спеціальності і додаткових напрямках.

Головне пам'ятати, що менторство – не безкоштовна робота. Це взаємовигідна співпраця. Крім того, що отримують від наставника учні, сам ментор також отримує ряд переваг. Серед них: - новий кейс для роздумів, оскільки кожен приклад професійного шляху унікальний, як і проект учня; - розширення кола знайомств. Так само, як учень знаходить корисних людей з досвідом, з ними ж знайомитися і сам ментор; - поліпшення організованості і самоорганізації; - вивчення навичок психології; - переваги при прийомі на роботу. Роботодавці високо цінують тих, у кого є досвід менторства, оскільки він свідчить про прагнення людини розвивати себе та інших.

Адже, як говорив Нельсон Мандела, «освіта – це найпотужніша зброя, яке ви можете використовувати, щоб змінити світ».