Як вберегти дитину від ризиків, пов’язаних зі здоров’ям?

Як вберегти дитину від ризиків, пов’язаних зі здоров’ям?

Якісна освіта для дитини – одна з головних умов її успішного майбутнього. Є тільки один важливіший пункт – здоров’я дитини. Якщо з освітою все більш-менш зрозуміло, то як убезпечити малюка від ризиків, пов’язаних зі здоров’ям?

Цю важливу тему ми обговорили на вебінарі з лікарями та страховиками:

- Катерина Пашкова, лікар-терапевт МЦ «Інго»

- Оксана Бєсєдіна, завідувач педіатричного відділення МЦ «Інго»

- Роман Бабич, керівник з розвитку проєктів Партнерської мережі, TAS Life

- Наталія Стихальська, керівник Управління маркетингу, TAS Life

На початку вебінару експерти повідомили, як змінилася ситуація з рівнем захворюваності дітей та профілактикою захворюваності з початком пандемії. Чи достатньо сьогодні батьки приділяють уваги здоров’ю дітей? Яких помилок припускаються?

На жаль, кількість випадків дитячої захворюваності на Covid-19, грип, вірусну пневмонію, кір стрімко зростає – ця статистика актуальна як для європейських країн, так і України. Карантинні заходи та повна ізоляція призвели спочатку до значного зниження рівня захворюваності дітей. Але імунна система не мала змоги «тренуватися» через відсутність викликів, що згодом проявилося зростанням рівня захворюваності, ускладнення перебігу респіраторних хвороб.

Ситуація стабілізується, запевняють лікарі, але важливо робити все необхідне, щоб убезпечити дитину від ризиків. І головну роль в цьому відіграє профілактика захворювань!

В педіатрії профілактиці відводиться найважливіша функція. Зазвичай обов’язкові профілактичні огляди дитини до року батьки не ігнорують. Але коли малеча стає трохи старшою, медоглядами часто нехтують. А знайому всім батькам школярів довідку 086/о намагаються отримати манівцями. В різному віці в організмі дитини відбуваються певні зміни, на які необхідно звертати увагу. Для цього і розроблений цей щорічний чекап, не варто їм нехтувати.

Медики нерідко стикаються з ситуаціями, коли патологію можна було лікувати консервативно на початкових етапах, але через втрачений час доводилося оперувати. Оксана Бєсєдіна наводить приклади з практики:

– У дитини в 12 років вперше виявили, що вона майже не бачить на одне око. Це вроджена патологія, яку за своєчасної діагностики можна лікувати, але час було втрачено! В іншого пацієнта – зі сколіозом II ступеню з хронічними болями у спині в 14 років – можна було ще в 6-річному віці виявити укорочення однієї ніжки й компенсувати це устілками для взуття. На жаль, таких прикладів багато. А останнім часом на профілактичних оглядах виявляємо початкові ступені цукрового діабету у дітей.

Для кожного віку існують чітко прописані рекомендації оглядів: зверніться до педіатра, отримайте цей перелік, дотримуйтеся графіку медоглядів.

Так ви не втратите дорогоцінний час і зможете вберегти дитину від неприємностей. Це мінімум, який мають виконувати батьки! А убезпечити дитину від інших ризиків, пов’язаних зі здоров’ям, які не можна було попередити профілактикою, наприклад, травмування, можна за допомогою страхування. Звісно, це не вбереже від неприємних випадків, однак вбереже від стресів для сімейного бюджету, а батьки точно матимуть гроші та змогу забезпечити якісне та своєчасне лікування.

У всьому цивілізованому світі питання вирішується за допомогою страхування. В Україні з кожним роком все більше родин починають користуватися цими можливостями. Така подушка безпеки – не тільки захист від проблем зі здоров’ям, а й спосіб забезпечити стабільне майбутнє дитини, накопичити початковий капітал на навчання, житло, подорожі.

Практика ще незвична для багатьох українців, тому викликає багато питань:

- Навіщо страхувати здоров’я та безпеку дітей?

Страхування життя – це певне фінансове вкладення, невеличке, але дає можливість захиститися від більш катастрофічних витрат, які можуть спіткати ту чи іншу родину або особу. Страхування дає можливість при настанні того чи іншого випадку перенести цю фінансову відповідальність – думки, витрати, потреби, які можуть виникнути – на страхову компанію.

Приклад з практики TAS Life:

У 2020 році частина страхових випадків, пов’язаних саме з травматизмом дитини, складає 35%. І за 9 місяців 2021 року – 31%, коли ми тільки вступаємо у зимовий період. Але при цьому понад 69% випадків пов’язані саме з хворобами. Є над чим задуматися.

Якщо ми говоримо про страхування життя і здоров’я, то кожен з ризиків, який стався при настанні цього випадку, окремо покривається страховою компанією. Коли цей випадок стається, особливо серйозний, і потрібно десь шукати гроші на операцію, дороге лікування, то люди починають продавати, закладати все, що тільки можливо, щоб виграти час, врятувати кохану людину. На жаль, нам часто доводиться бачити в соцмережах, на ТВ, в громадському транспорті оголошення про збір коштів на лікування дитини.

– Я дуже хочу, щоб кожна людина, дитина мала можливість захисту. І родини не думали про те, де знайти гроші, а були впевнені в тому, що цю відповідальність буде нести страхова компанія, – відзначає Роман Бабич.

- Що думають з цього приводу лікарі? Яка ситуація на практиці?

Насправді для лікаря, коли звертається пацієнт з будь-яким захворюванням, не має значення, застрахований він чи ні, яка в нього страховка. Тому що є хвороба, є протокол лікування. І потрібно надати допомогу.

– З іншої сторони, часто коли пацієнт має страховку, це трошечки це нам допомагає. Наприклад, лікар призначає певні обстеження чи дообстеження. Коли пацієнт сплачує власним рахунком, він обдумує цей момент, особливо якщо говорити про приватні клініки. Але якщо пацієнт застрахований, з витрачанням коштів на ці речі стає простіше, тому і якість лікування дещо вища. Такий пацієнт не економитиме на важливих речах. Бо наше завдання – виявити в нього фактори ризику чи сказати, що їх немає, дати рекомендації по збереженню здоров’я та запланувати якийсь обсяг профілактичних оглядів у майбутньому, – зазначає Катерина Пашкова.

- Припустимо, людина оформила страховий поліс, і її дитина захворіла, що відбувається далі, як діє страхування?

Страхування в різних випадках діятиме по-різному.

Якщо говорити про компанію зі страхування життя:

перш за все, потрібно зателефонувати й повідомити про настання страхового випадку: дитина впала або захворіла, потрапила на стаціонарне лікування тощо. Цей випадок страхова компанія фіксує і консультує, які типи документів треба надати, щоб не було затримок.

Тому страхування життя – це виплата грошей, коли у людини є документи. Наприклад, якщо це стаціонарне лікування, потрібен виписний епікриз, що людина знаходилася на стаціонарі у певні дати, які маніпуляції були проведені, чи було хірургічне втручання. Страхове покриття, яке можна обирати заздалегідь, може компенсувати і госпіталізацію каретою швидкої допомоги, перебування людини в реанімації тощо.

Якщо говорити про добровільне медичне страхування:

всіма цими речами – виклик швидкої, куди людину госпіталізують тощо – займається контакт-центр страхової компанії. Це робиться для того, щоб лікуватися в тій клініці, яка має договірні відносини з вашою страховою компанією. Тобто, така страховка захищає тільки від медичних витрат. І в ситуації, якщо людина сама за щось заплатила, має офіційні чеки, вона може отримати відшкодування понесених витрат. Таким чином людина нічого не витрачає, але нічого крім сервісу медичної допомоги не отримує.

Добровільне медичне страхування присутнє в Україні, але розвинуте активно тільки в корпоративній практиці, як частина соціального пакета працівника.

А страхування життя та здоров’я, на відміну від добровільного медичного страхування, – це виплата грошової компенсації відповідно від страхової суми. Потрібно лише мати на руках документи з приводу того, що людина пролікувалася. Наприклад, при травмі дитини з переломом – достатньо консультаційної довідки з травмпункту.

В будь-якому разі страхування – це дійсно вигідний варіант для передбачливих батьків, які заздалегідь піклуються про незаплановані витрати. Тому що батьківська опіка, на жаль, не здатна повністю вберегти дітей від хвороб і нещасних випадків. І яку б програму ви не обрали, пам’ятайте про обов’язкові профілактичні огляди як для дітей, так і для дорослих!