Увійти в IT: досвідчені айтішники розповіли про шлях у професії та секрети успіху

Увійти в IT: досвідчені айтішники розповіли про шлях у професії та секрети успіху

Якщо 30 років тому діти міряли стати космонавтами та пожежниками, 15 років тому – бізнесменами та юристами, то сьогодні вони мріють стати айтішниками. Але що це за галузь, які напрямки та професій існують, що обрати саме вам, та як рухатися до створення власних IT-продуктів? Цим темам був присвячений Code Club Meetup: IT покоління. В Освіторія Хаб IT-спеціалісти Preply, GlobalLogic, Uklon, Exadel, ucode IT academy розповіли свої історії успіху дітям. З перших вуст юні кодери та майбутні стартапери дізналися про омріяну професію та отримали покрокову інструкцію.

Інсайди провідних програмістів українських й міжнародних компаній надихають, вражають та мотивують! Додатковою мотивацією для малечі стали подарунки від ТАСКОМБАНК, TAS Life Insurance, MSI, Наш Формат, отримані власними зусиллями в ході вікторини, та смаколики від БПШ і VODA UA! Гостем свята став Позитив – співак та композитор MOZGI Entertainment. Інформаційними партнерами заходу виступили WOMO, Happy Monday, Developers.Org.Ua.

З того, хто ж такі айтішники та звідки вони беруться, почав свою розповідь Віталій Пономаренко, Lead Software Developer в Uklon. В його випадку все почалося зі школи, допотопного комп’ютера, ігор на ньому та шаленого інтересу – хто та як робить ці ігри.

– Айтішники – це інженери, вчені, математики, творчі особистості, які люблять створювати крутий продукт з нічого. Вони оперують, як мінімум, двома найголовнішими якостями – своїм інтелектом та фантазією. Насамперед важливо зробити правильний вибір професії, специфіки, яка має вас драйвити. На цьому шляху допоможуть посидючість, наполегливість, гнучкість – готовність обирати технології, кардинально змінюватися напрямки, жага нових знань. IT – це першою чергою про постійне навчання. Не буде такого моменту, коли ви скажете «Я вже все знаю», – ділиться Віталій Пономаренко.

Навпаки, айтішників постійно запалює та супроводжує відчуття, що вони ще чогось не знають. На щастя, можливостей розвиватися й навчатися сьогодні вдосталь. Наприклад, менторство і практика. І правильний ментор – саме та людина, яка допомагає на цьому шляху. Він підказує та спрямовує. Навчає, як із завдання, якому, на перший погляд, немає рішення, зробити декілька простіших задач. Пояснює доступною мовою глибокі нюанси професії. Про це розповів Віталій Городецький – Senior software engineer в GlobalLogic:

– Найбільший вклад на початку навчання та професійного шляху робиться викладачем. Якщо у школі вчитель не дає вам того запалу енергії, можна спробувати пошукати наставника в таких організації та клубах, як Code Club Україна, що надають можливість дітям та підліткам отримати актуальні знання в цікавій формі. Найкраще, коли викладач направляє та демонструє, що сам процес навчання може бути цікавішим, ніж мета, заради якої ви починаєте цей процес. Щоб з ентузіазмом опанувавши інструменти, ви змогли створити власний продукт!

Безкоштовно віддавати свої знання, ділитися скілами – це базис, на якому сьогодні будується наша реальність

Якщо ми не віддаємо, то нічого й не отримуємо, впевнена Вікторія Тігіпко, засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA Ventures, президент Odesa International Film Festival, засновниця Code Club Україна:

– Сьогодні Code Club Україна – лідер за швидкістю відкриття безкоштовних клубів програмування серед 180 країн нашого міжнародного IT ком’юніті. Серед понад 15 000 волонтерів ініціативи по всьому світу невдовзі 10% приходитиметься саме на українську філію. Наша мета на найближчі роки – безкоштовно навчити 100 000 дітей кодування. Наразі нашими учнями стали 30 000 юних кодерів!

І на цьому шляху освітню ініціативу підтримують провідні українські компанії, айтішники та фахівці суміжних галузей. Зокрема, це компанії Таскомбанк, Uklon, TAS Life, спікери мітапу та проєкти, які вони представляють. Адже на своєму досвіді розуміють, наскільки важливий доступ до знань, мотивація вчитися та самовдосконалюватися. Наскільки корисно мати досвідчених наставників під час становлення у професії.

– Коли вкладаєш у щось правильне, завжди отримуєш щось правильне, – підкреслює Борис Рафалович, директор департаменту роздрібних продажів Таскомбанк. – 30 тисяч дітей, які вже пройшли навчання в Code Club Україна. Багато це чи мало? Це ціле містечко айтішників! А невдовзі може бути й мегаполіс українських фахівців. Тож величезна вдячність викладачам, які безкоштовно діляться своїми знаннями, спікерам мітапу, які діляться власним досвідом, і всі разом вкладають найкраще в наше молодше покоління!

Ніколи не бійтеся помилятися і ніколи не бійтеся того, що на вас чекає. Майже не існує завдань, які неможливо вирішити

В рамках мітапу виступили фахівці різних напрямків – front-end, back-end розробники, team lead, тестувальники (QA). Всі вони опановували свої професії за допомогою різних інструментів та джерел. Головне – бачити й користуватися всіма доступними можливостями. Адже сьогодні, щоб навчатися або апгрейдитися достатньо, як мінімум, Ютубу та хорошого інтернету. Існує багато спеціалізованих відеоуроків, курсів, програм.

Так свій шлях в IT за допомогою курсів розпочав Олексій Клименок, Tech Lead в ucode IT academy. За освітою він – фінансист, має досвід роботи за цією спеціальністю. Але згодом відчув неймовірний інтерес до інноваційних технологій. Розпочинати все з нуля було непросто, перші дві спроби закінчити курси не були успішними. Однак запал та пошук правильного напрямку не згас, тож третя спроба стала поворотним моментом на шляху здобуття омріяної професії та роботи.

– Коли я тільки прийшов навчатися, я підглянув завдання в одного студента, і злякався. Кілька місяців я чекав цього завдання і думав, що не знаю, як його розв’язувати. Але коли прийшов час, я відкрив це завдання, розділив його на менші, і як пазли складав в голові. Я чітко розумів, що потрібно робити. Так навчаючись в UNIT я знайшов свою першу роботу в IT. А вже за декілька місяців мене запросили стати частиною команди UNIT! – розповідає Олексій Клименок.

Навчання – це одна з основних складових професії айтішника, неважливо який саме напрямок ви оберете. За словами Senior QA Engineer в Exadel Михайла Курганського, у професію тестувальника можна прийти без особливих зусиль, але ось працювати в ній, розвиватися, вдосконалюватися і ставати хорошим фахівцем без постійного навчання не вийде:

– Тобто ви можете вчитися на біолога або політолога, потім пройти курси й бути тестувальником. Тобто увійти в тестування досить просто. А щоб вирости до класного фахівця, вже потрібно багато вчити, практикуватися, тут складніше. Самонавчання потрібно завжди. Якщо ви зупинитеся, швидше за все, підете вниз. В IT не буває стояння на місці. Або ви падаєте в знаннях, або підіймаєтеся.

Ставте цілі, які будуть приводити до здійснення ваших мрій

Спікери зійшлися у твердженні, що без знання англійської мови та допитливості не обійтися. Англійська потрібна завжди та всюди. Навіть якщо хтось думає, що буде працювати в українській компанії, тож достатньо володіти лише українською та російською, – нічого не вийде. Документація, код, спілкування із замовниками та командою, яка часто складається з фахівців з різних куточків світу. Не говорячи вже про те, що IT – це ще й відрядження, обмін досвідом, можливість спілкуватися за одним столом з лідерами галузі.

Як же в результаті народжуються технологічні та надсучасні продукти?

– Наприклад, Reface – це супер сучасна технологічна компанія, але не зважаючи на це, ми кожного дня навчаємося. Ми ділимося інформацією щотижня. Якщо 5-хвилинних розповідей не вистачає, влаштовуємо «лікбези», де маркетологи пояснюють технарям, чим вони займаються, а технарі – що таке інженерія, бек-енд. Наші інженери машинного навчання відстежують сучасні смар-тенденції, готують доповіді, діляться інформацією. Власне, так і виходить найтехнологічніший продукт, – резюмує Денис Іванець, Head of Backend в Reface.