Відверта розмова про гроші: фінансова грамотність для дітей

Відверта розмова про гроші: фінансова грамотність для дітей

Згідно з дослідженням «Фінансова грамотність, фінансова інклюзія і фінансове благополуччя в Україні» проекту USAID «Трансформація фінансового сектора», українці мають найнижчий рівень фінансової грамотності в порівнянні з іншими країнами - 11,6 з 21 балів. А ці знання дуже важливі для життя і майбутньої реалізації дитини в соціумі. Саме тому Code Club Україна в партнерстві з Tas Life організували вебінар для батьків та інтенсив з фінансової грамотності для дітей.

Про найбільш поширені помилки батьків і дітей при фінансовому плануванні, правила поводження з грошима та лайфхаки розповідали експерти компанії Tas Life на вебінарі Code Club Україна «Як навчити дітей фінансової грамотності». Слухачами долучилися близько 200 батьків з різних регіонів України. Спікерами виступили Роман Бабич, керівник з розвитку проєктів партнерської мережі компанії TAS Life, та Наталія Стихальська, керівниця управління маркетингу TAS Life.

Діти - це наше дзеркальне відображення. І якщо ми не піднімаємо якихось питань, це не означає, що їх не існує. Тому батьки мають розуміти особливості сприйняття грошей дітьми. Згідно маркетинговим дослідженням, основною проблемою є те, що:

- Діти не знають ціну грошам і тому весь час просять щось купити
- Дитина не готовий до самостійного життя
- Діти не бачать зв'язку між своїми діями і кількістю грошей
- Дитина не хоче заробляти
- Діти більш вразливі перед шахраями. Без підготовки дитина не розпізнає обман, адже вона поки не розуміє ризиків і довіряє всім підряд

Якщо закривати очі на ці проблеми і не говорити з дитиною про гроші, вона не вмітиме розпоряджатися ними в дорослому житті. Тому пропонуємо кілька порад, які допоможуть навчити дитину розуміти цінність грошей.

Пояснити дитині, що таке гроші. В першу чергу потрібно розповісти йому, як вони з'явилися і яка їхня головна функція.

Знайомити дітей з грошима найкраще через ігри і експерименти. Навчити дитину дбайливо ставиться до грошей. Потрібно дати можливість мати і витрачати гроші.

Навчити дитину мислити категоріями «грошей». Заохочуйте досягнення і мотивируйте до лідерства. І ні в якому разі не перекладайте на дітей свої дорослі проблеми - не нарікайте дитині на іпотеку і маленьку зарплату. Це може поселити в дитині тривогу, пов'язану з фінансами.

Сформувати «правильне» ставлення до грошей. Бажань зазвичай більше, ніж грошей. Допоможіть дитині трансформувати його «хотілки» в конкретну фінансову мету. Він повинен навчитися робити вибір - відмовлятися від зайвого на користь чогось більш важливого і цінного.

Для початку самим розібратися з фінансовою грамотністю. Діти вчаться, дивлячись на дорослих. Тож варто розібратися зі своїми фінансовими звичками. Якщо ви плануєте бюджет, витрачаєте гроші з розумом і захищаєтеся від ризиків, ваша дитина навчиться робити так само.

Продовженням вебінару для батьків став інтенсив з фінансової грамотності для дітей Code Club Україна в партнерстві з Tas Life. Пілотний проєкт став настільки популярним серед наших учнів, що було вирішено його продовжити. Щоб не пропустити нові набори - стежте за нашими новинами на сайті, підписуйтеся на соціальні мережі та розсилку!